Luxusní vlna si žádá citlivé zacházení. Jak pečovat o kašmírové svetry?

Stejně jako ostatní luxusní materiály si i kašmír žádá citlivé zacházení. Když investujete do luxusní módy a kvalitních materiálů, dbejte také na údržbu, aby vám nový kousek oblečení vydržel jako nový po dlouhé roky.

Existuje mnoho návodů, jak o kašmír správně pečovat, obecně však platí několik základních pravidel, jak váš svetr nezničit hned po prvním praní. Skvělá zpráva je, že kašmír nemusíte prát po každém jednotlivém nošení. Stačí ho vyvětrat na čerstvém vzduchu. Ideální také je, nosit kašmír například obden, aby si takzvaně odpočinul.

1. Kašmír perte při teplotě maximálně do 20°C

Pouze při teplotách vody do 20°C si kašmírové oblečení udrží svůj tvar, nesráží se a neplstnatí. Při praní v automatické pračce perte kašmír pouze s programem na praní vlny a taktéž s teplotou ne vyšší než 20°C. Nejlepším způsobem je praní v ruce. Nikdy však v ruce kašmír neždímejte, použijte raději odstřeďování automatické pračky na maximálně 1000 otáček/min.

2. Kašmír = žádná sušička

Vypraný a odstředěný svetr nikdy nesušte na přímém slunci nebo v sušičce – mohlo by dojít k nevratným změnám ve struktuře samotné tkaniny, svetr se srazí a ztratí svoji měkkost a jemnost. Svetr nechte sušit rozložený naplocho například na sušáku.

3. Žehlení se nedoporučuje

Kašmírové oblečení se nedoporučuje žehlit. Povětšinou ani není třeba. I tady může dojít k nevratnému poškození a spálení vláken. Pokud svetr hezky po vyždímání rozložíte na plochu, sklady se schnutím vyrovnají.

4. Jak na žmolky

Přirozenou vlastností kašmíru je tvorba chomáčků vlny. Tyto chomáčky lze lehce odstranit rukou nebo použít elektrický přístroj k jejich odstranění, tzv. odstraňovač žmolků. Žmolkování samo o sobě není vadou, patří ke každému výrobku z přírodní vlny.

5. Dodržujte pokyny

Pokud naleznete na etiketě oděvu návod k údržbě, dodržujte primárně pokyny výrobce.

6. Skladování

Svetry skladujte složené, ideálně v látkovém sáčku. Vzhledem k náročnosti materiálu není dobré oblečení věšet na ramínka. Může dojít k vytáhnutí vláken a oblečení ztratí pevnost a tvar. K ochraně proti případným molům můžete do šatníku položit kousek cedrového dřeva nebo vonný cedrový sáček.

7. Na závěr si shrňme 5 velkých NE

  • NEperte ho v horké vodě
  • NEsušte ho v sušičce
  • NEždímejte ho nadměrně
  • NEžehlete ho
  • NEvěste ho na ramínko